Week 15 Texoma High School Football Standings, Pairings

Herald Democrat

7-5A (I)       Dist Year PF PA

1-H. Park     6-0  8-0 352 125

2-Longview  4-1  7-2 381 186

3-Sherman   4-1  5-4 296 217

4-M. North    3-3  3-6 265 409

Tyler             2-4  2-5 170 316

W. Mesquite 1-5  1-9 208 371

Wylie East    0-6  1-7 150 335

Friday, December 4

Sherman 50, West Mesquite 36

Longview 58, Tyler 14

Highland Park 51, Wylie East 0

(McKinney North bye)

Bi-district

Thursday, Dec. 10

New Caney at Highland Park, 7 p.m.

Friday, Dec. 11

Lufkin at Longview, 7:30 p.m.

McKinney North at Magnolia, 7 p.m.

Saturday, Dec. 12

Sherman at College Station, 2 p.m.

7-5A (II)      Dist Year PF PA

1-Lovejoy    8-0 10-0 495 194

2-Frisco       4-1  6-1 226 92

3-Denison    6-2  7-3 397 238

4-F. Liberty  5-3  6-4 399 341

F. Leb. Trail  4-4  6-4 345 344

F. Memorial  2-4  3-6 310 294

Princeton     1-4  2-5 165 310

P. Rock Hill  1-6  1-7 220 361

Lake Dallas  0-7  1-8 152 409

Thursday, December 3

Frisco Memorial at Frisco, no contest

Lovejoy 31, Frisco Liberty 17

Friday, December 4

Denison 55, Princeton 0

Frisco Lebanon Trail 48, Prosper Rock Hill 28

Rowlett 20, Frisco Memorial 14

(Lake Dallas bye)

Friday, December 11

Bi-district

Greenville at Lovejoy, 7 p.m.

Royse City at Frisco (The Star), 7 p.m.

Denison at North Forney, 7 p.m.

Frisco Liberty at Ennis, 7:30 p.m.

STATE QUARTERFINALS

CLASS 4A

DIVISION I

Canyon 17, Springtown 14

Argyle 41, Paris 13

Lindale 56, Kilgore 42

Austin LBJ 59, CC Miller 54

DIVISION II

Graham 23, Celina 21

Gilmer 38, Caddo Mills 14

Carthage 52, China Spring 14

Wimberley 35, Geronimo Navarro 14

CLASS 3A

DIVISION I

Tuscola Jim Ned 45, Pilot Point 28

Mount Vernon 37, Malakoff 34

Hallettsville 23, Columbus 21

Llano 31, Lago Vista 25

DIVISION II

Canadian 45, Childress 14

Gunter 61, Eastland 28

Waskom 44, Elysian Fields 41

Franklin 56, Buffalo 33

CLASS 2A

DIVISION I

Post 33, Cisco 0

Crawford 48, Bosqueville 0

Timpson 55, Beckville 14

Shiner 24, Refugio 13

DIVISION II

Wellington 46, McCamey 26

Windthorst 30, Muenster 20

Mart 54, Tenaha 23

Falls City 27, Christoval 18

State semifinals

CLASS 1A SIX-MAN

DIVISION I

Sterling City 48, Borden County 40, OT

May 92, Blum 86, OT

DIVISION II

Balmorhea 44, Groom 38

Richland Springs 56, Strawn 53