SUBSCRIBE NOW
As low as 99¢ for the first month
SUBSCRIBE NOW
As low as 99¢ for the first month

Week 11 Texoma High School Football Scores and Standings

Herald Democrat

7-5A (I)       Dist Year PF PA

M. North      3-0  3-3 206 254

H. Park        2-0  4-0 147 88

Longview     2-1  5-2 268 162

Sherman     1-1  2-4 172 137

Tyler            1-1  1-4 110 159

Wylie East   0-3  1-4 103 216

W. Mesquite 0-3  0-7 118 215

Friday, November 6

Highland Park 18, Longview 13

Tyler 10, West Mesquite 3

McKinney North 52, Wylie East 31

(Sherman bye)

Friday, November 13

Longview at Sherman, 7:30 p.m.

Tyler at Wylie East, 7:30 p.m.

McKinney North at Highland Park, 7:30 p.m.

(West Mesquite bye)

7-5A (II)      Dist Year PF PA

Lovejoy        4-0  6-0 297 115

Frisco High  3-0  5-0 171 51

F. Liberty     4-1  5-2 297 228

Denison       3-1  4-2 232 152

F. Leb. Trail 2-2  4-2 201 177

Princeton     1-1  2-2 110 154

F. Memorial 0-4  1-5 199 228

Lake Dallas 0-4  1-5 104 243

P. Rock Hill 0-4  0-5 125 250

Thursday, November 5

Lovejoy 56, Frisco Memorial 28

Frisco Liberty 40, Frisco Lebanon Trail 35

Friday, November 6

Denison 56, Lake Dallas 34

Princeton at Frisco, no contest

(Prosper Rock Hill bye)

Friday, November 13

Frisco at Denison, 7 p.m.

Frisco Memorial at Prosper Rock Hill, 7 p.m.

Lake Dallas at Lovejoy, 7 p.m.

Frisco Lebanon Trail at Princeton, 7 p.m.

(Frisco Liberty bye)

4-4A (II)      Dist Year PF PA

1-Aubrey     4-0  9-1 450 212

2x-Celina     2-1  3-4 234 129

3-Sanger     2-1  8-1 326 173

4-V. Alstyne 1-3  3-7 235 356

Krum           0-4  2-6 203 319

x – awarded second seed.

Friday, November 6

Aubrey 42, Van Alstyne 3

Sanger at Celina, no contest

(Krum bye)

4-3A (I)       Dist Year PF PA

1-Brock        7-0 10-0 581 131

2-Pilot Point 5-2  7-3 329 274

3-Boyd         5-2  8-2 330 188

4-Paradise   4-3  7-3 321 229

Whitesboro  4-3  4-6 173 216

Bowie          2-5  4-6 195 357

Ponder        1-6  3-7 229 293

Peaster        0-7  3-7 212 344

Friday, November 6

Whitesboro 42, Peaster 6

Brock 66, Pilot Point 21

Boyd 41, Bowie 0

Paradise 51, Ponder 14

5-3A (I)       Dist Year PF PA

1-Mineola    6-1  9-1 431 210

2-Pottsboro 6-1  8-2 332 230

3-Winnsboro 5-2  7-2 304 137

4-Mt. Vernon 5-2 8-2 325 189

Rains           3-4  6-4 453 309

Commerce  2-5  4-5 220 118

Bonham       1-6  2-8 203 386

Howe           0-7 0-10  84 445

Friday, November 6

Pottsboro 22, Winnsboro 21

Mount Vernon 2, Howe 0 (forfeit)

Rains 62, Bonham 28

Mineola 49, Commerce 34

8-3A (II)      Dist Year PF PA

1-Gunter      6-0  9-1 365 100

2-Bells         5-1  8-2 377 197

3-S&S          3-3  5-4 197 237

4-Leonard    3-3  5-3 218162

Whitewright 2-4  5-5 224 137

Blue Ridge  2-4  4-6 230 269

Lone Oak    0-6  1-9  86 351

Friday, November 6

Gunter 56, S&S 0

Leonard 2, Whitewright 0 (forfeit)

Blue Ridge 2, Lone Oak 0 (forfeit)

(Bells bye)

5-2A (I)       Dist Year PF PA

1-Lindsay    5-0  9-0 495 105

2-Alvord       4-1  5-4 288 211

3-Collinsville 3-2  6-3 312 197

4-Trenton    2-3  4-4 185 210

Tom Bean   1-4  2-6 149 371

Tioga           0-5  1-8  90 426

Thursday, November 5

Lindsay 65, Trenton 22

Alvord 55, Founders Classical Academy 0

Friday, November 6

Collinsville 64, Tom Bean 14

(Tioga bye)

TAPPS Division III District 2

                   Dist Year PF PA

1-C. Classical 2-0 3-3 332 312

x-I. Faustina 1-0  3-1 216 82

x-TCS          1-2  1-5 156 315

x-D. Fairhill  0-2  2-4 169 321

Friday, November 6

Fort Worth Covenant Classical 76, Dallas Fairhill 6

Saturday, November 7

Irving Faustina 61, Texoma Christian 14

Friday, November 13

Irving Highlands at Fort Worth Covenant Classical, 7 p.m.

Dallas Fairhill at Irving Faustina, 7 p.m.

(Texoma Christian bye)

x – clinched playoff spot.

1 – clinched first seed.

2 – clinched second seed.

3 – clinched third seed.

4 – clinched fourth seed.