POTTSBORO — Results from the District 9-3A track meet. Top four finishers advanced to the area meet.


Girls


Team results


1. Callisburg 146


2. Pilot Point 105


3. Pottsboro 88


4. S&S 78


5. Whitesboro 77


6. Gunter 66


7. Ponder 47


Individual results


100 — 1. Autyme Cheek, S&S 12.75; 2. Jaidan Canady, S&S 13.18; 3. Hollie Clugston, Callisburg 13.39; 4. Cennady Chandler, Pilot Point 13.58; 5. Alexandria Holt, Callisburg 13.71; 6. Emma Powlison, Pottsboro 13.72.


200 — 1. Skylar Allen, Callisburg 28.36; 2. Maggie McCorkle, Whitesboro 28.82; 3. Rebecca Smith, Ponder 29.50; 4. Lauren Hicks, Pottsboro 29.56; 5. Devyn Johnson, Callisburg 30.10; 6. Hannah Fellinger, Pottsboro 30.92.


400 — 1. Skylar Allen, Callisburg 1:01.20; 2. Tahlia Boyd, Pilot Point 1:03.28; 3. Nancy Castorena, Gunter 1:05.17; 4. Jaylee Smith, Callisburg 1:05.76; 5. Hannah Fellinger, Pottsboro 1:06.35; 6. Jessee Smith, Callisburg 1:07.20.


800 — 1. Claire Thompson, Pilot Point 2:39.27; 2. Kate Poe, Pottsboro 2:40.50; 3. Vanesa Melchor, Whitesboro 2:41.15; 4. Jessie Payne, Callisburg 2:42.87; 5. Hadley Williams, Pottsboro 2:43.28; 6. Sasha Barletta, Callisburg 2:45.14.


1,600 — 1. Brisa Hernandez, Pilot Point 5:36.82; 2. Kelli Cunningham, Whitesboro 5:47.95; 3. Claire Thompson, Pilot Point 5:57.24; 4. LaDeana, Perry, Callisburg 6:01.21; 5. Michelle Tyler, Callisburg 6:03.36; 6. Haylee Boren, Whitesboro 6:09.58.


3,200 — 1. Brisa Hernandez, Pilot Point 12:16.20; 2. Kelli Cunningham, Whitesboro 12:40.62; 3. Claire Thompson Pilot Point 12:52.02; 4. Michelle Tyler, Callisburg 13:00.56; 5. LaDeana Perry, Callisburg 13:26.47; 6. Vanesa Melchor, Whitesboro 13:37.63.


100 Hurdles — 1. Savannah Hodnett, Pilot Point 16.72; 2. Lauren Nobels, Gunter 16.95; 3. Brynn Hudson, S&S 17.35; 4. Tatum Rekieta, Pottsboro 17.40; 5. Shelby Wright, S&S 17.80; 6. Jaycee Murnan, Whitesboro 17.84.


300 Hurdles — 1. Sierra Parks, Whitesboro 50.41; 2. Savannah Hodnett, Pilot Point 52.19; 3. Lauren Nobels, Gunter 53.06; 4. Libby Wells, Callisburg 53.19; 5. Mariah Gill, Ponder 54.24; 6. Jaycee Murnan, Whitesboro 54.77.


4oo Relay — 1. S&S (Brynn Hudson, Jaidan Canady, Shelby Wright, Autyme Cheek) 52.16 2. Gunter 52.25; 3. Ponder 54.24; 4. Pilot Point 54.26; 5. Pottsboro 54.29; 6. Callisburg 54.48.


800 Relay — 1. Callisburg (Skylar Allen, Hollie Clugston, Alexandria Holt, Devyn Johnson) 1:51.71; 2. Whitesboro 1:54.67; 3. S&S 1:54.96; 4. Pilot Point 1:55.46; 5. Pottsboro 1:56.12; 6. Ponder 1:56.78.


1,600 Relay — 1. Gunter (Jacee Childers, Nancy Castorena, Sarah Franze, Brianna Carr) 4:14.73; 2. Pilot Point 4:20.83; 3. Pottsboro 4:24.36; 4. Callisburg 4:24.88; 5. Whitesboro 4:27.03; 6. S&S 4:55.01.


Long Jump — 1. Autyme Cheek, S&S 16-2; 2. Sierra Parks, Whitesboro 15-9; 3. Rebecca Smith, Ponder 15-8.25; 4. Macie, Satterwhite, Callisburg 15-3; 5. Devyn Johnson, Callisburg 14-10.75; 6. Anna Roebuck, Pottsboro 14-8.75.


Shot Put — 1. Sammy Wallis, Pottsboro 34-0; 2. Fallon Baucum, Callisburg 29-5; 3. Carlee Gearinger, Pottsboro 29-4; 4. Victoria Crowsey, Callisburg 28-7; 5. Hailey Petty, S&S 27-10; 6. Chloe Poole, Ponder 27-10.


Discus — 1. Carlee Gearinger, Pottsboro 98-7; 2. Sammy Wallis, Pottsboro 96-7; 3. Hailey Petty, S&S 92-8; 4. Channing Clement, Gunter 84-9; 5. Chloe Poole, Ponder 77-5; 6. Katleyn McCormick, Pilot Point 75-1.


Triple Jump — 1. Macie Satterwhite, Callisburg 33-0.5; 2. Katelyn Thurman, Callisburg 32-9.5; 3. Rebecca Smith, Ponder 32-6.75; 4. Jillian Enderby, Callisburg 32-3.5; 5. Hannah Fellinger, Pottsboro 31-11.75; 6. Haylee Boren, Whitesboro 30-9.5.


High Jump — 1. Jessie Payne, Callisburg 5-2; 2. Libby Wells, Callisburg 5-0; 3. Alexa Riechart, Gunter 4-10; 4. Haylee Boren, Whitesboro 4-8; 5. Avery Leverett, Callisburg 4-8; 6. Trinity Krauss, Pottsboro 4-6.


Pole Vault — 1. Kelsi McDaniel, Ponder 8-0; 2. Lauren Hicks, Pottsboro 7-0.


Boys


Team results


1. Whitesboro 183


2. Pilot Point 124


3. Pottsboro 95


4. Gunter 72


5. Ponder 65


6. Callisburg 41


7. S&S 32


Individual results


100 — 1. Rylan Waldo, Ponder 10.79; 2. Brent Riddle, Whitesboro 11.03; 3. Cam Crisp, Callisburg 11.16; 4. Bradley Klingler, Whitesboro 11.17; 5. Eli Parker, Callisburg 11.42; 6. Oscar Duran, Ponder 11.44.


200 — 1. Rylan Waldo, Ponder 22.93; 2. Noah Griesen, Whitesboro 23.39; 3. Clayton Reed, Gunter 23.78; 4. Ruri Aguilar, S&S 24.14; 5. Keane Ortega, S&S 24.19; 6. Coco Crisp, Callisburg 24.63.


400 — 1. Ruri Aguilar, S&S 51.86; 2. Noah Alexander, Pottsboro 53.62; 3. Alex Esparza, Pottsboro 53.68; 4. Antonio Flores, Whitesboro 53.72; 5. Jared Miller, Pottsboro 53.81; 6. Blake Smith, S&S 53.96.


800 — 1. Adam Mendoza, Pilot Point 2:04.00; 2. Dustin White, Whitesboro 2:04.75; 3. Sergio Portillo, Pilot Point 2:05.21; 4. Antonio Flores, Whitesboro 2:06.45; 5. Colt Rivera, Gunter 2:06.48; 6. Hunter Case, Whitesboro 2:12.21.


1,600 — 1. Connor Walker, Pilot Point 4:34.96; 2. Max Merlyn, Whitesboro 4:36.40; 3. Adam Mendoza, Pilot Point 4:39.65; 4. Michael Urbina, Whitesboro 4:39.66; 5. John Klein, Callisburg 4:53.82; 6. Adan Franco, Pilot Point 4:53.83.


3,200 — 1. Connor Walker, Pilot Point 9:51.91; 2. Michael Urbina, Whitesboro 9:53.04; 3. Max Merlyn, Whitesboro 10:02.32; 4. Juan Giron, Pilot Point 10:23.71; 5. John Klein, Callisburg 10:42.36; 6. Adan Franco, Pilot Point 10:57.22.


110 Hurdles — 1. Tristan Meaders, Gunter 15.69; 2. Micah Henson, Pilot Point 16.96; 3. Reese Arterberry, Ponder 17.01; 4. Gabe Wells, Gunter 17.10; 5. Riley Deaton, Pottsboro 17.50; 6. Jayce Howard, S&S 24.49.


300 Hurdles — 1. Weston Hickman, Whitesboro 40.99; 2. Reese Arterberry, Ponder 42.78; 3.David Denton, Gunter 43.69; 4. Micah Henson, Pilot Point 43.95; 5. Gabe Wells, Gunter 44.42; 6. Riley Deaton, Pottsboro 45.88.


4oo Relay — 1. Whitesboro (Brent Riddle Noah Griesen, Weston Hickman, Scout Sanders) 43.75; 2. Gunter 44.48; 3. Callisburg 44.95; 4. S&S 45.06; 5. Pottsboro 45.20; 6. Pilot Point 45.51.


800 Relay — 1. Whitesboro (Bradley Klingler, Noah Griesen, Brent Riddle, Weston Hickman) 1:32.53; 2. Pottsboro 1:36.84; 3. Callisburg 1:36.94; 4. Pilot Point 1:37.45; 5. Gunter 1:37.83.


1,600 Relay — 1. Pilot Point (Ty Hellman, Connor Walker, Sergio Portillo, Adam Mendoza) 3:31.59; 2. Pottsboro 3:35.23; 3. Whitesboro 3:36.93; 4. Ponder 3:42.44; 5. Gunter 3:45.98.


Long Jump — 1. Rylan Waldo, Ponder 21-5.5; 2. Bradley Klingler, Whitesboro 20-8; 3. Brooks Barker, Whitesboro 20-4.5; 4. Luke Miller, Pottsboro 20-2; 5. Ross Hendrix, Pottsboro 20-0.5; 6. Jayce Howard, S&S 19-7.


Shot Put — 1. Cody Binyon, Pilot Point 43-3; 2. Connor Lynch, Pilot Point 41-6; 3. Brandon Hubert, Pottsboro 41-3.5; 4. Tanner Young, Whitesboro 41-0.5; 5. Brooks Barker, Whitesboro 40-4; 6. Colton Jackson, Pottsboro 36-6;


Discus — 1. Tanner Young, Whitesboro 131-1; 2. Keegan Pritchett, Pottsboro 131-0; 3. Connor Lynch, Pilot Point 121-11; 4. Gage Biggerstaff, Gunter 121-0; 5. Nathan Goodwin, S&S 116-6.5; 6. Silas Barr, Pottsboro 112-11


Triple Jump — 1. Rylan Waldo, Ponder 43-6.5; 2. Brent Riddle, Whitesboro 41-4; 3. Bradley Klingler, Whitesboro 41-2; 4. Dakota Shaffer, Callisburg 39-11; 5. Jayce Howard, S&S 39-6.25; 6. Keane Ortega, S&S 39-6.25.


High Jump — 1. Tryston Gaines, Whitesboro 6-3; 2. Kai Barr, Pottsboro 5-10; 3. Tristan Meaders, Gunter 5-8; 4. Bradley Klingler, Whitesboro 5-6; 5. Oscar Martinez, Ponder 5-6.


Pole Vault — 1. Kolton Reid, Pilot Point 13-0; 2. Ryan Morrison, Gunter 12-0; 3. Dax Irvin, Pottsboro 10-6; 4. Eli Ersch, Pottsboro 9-6.