FARMERSVILLE — Results from the District 10-3A track meet. Top four finishers advanced to the area meet.


Girls


Team results


1. Leonard 205


2. Van Alstyne 126


3. Farmersville 102


4. Howe 80


5. Commerce 69


6. Whitewright 25


7. Lone Oak 10


Individual results


100 — 1. Kelcie Simmons, Leonard 11.94; 2. Erin Blackburn, Howe 12.90; 3. Kenleigh Stevens, Leonard 13.36; 4. Imari Bell, Whitewright 13.46; 5. Tat Crosby, Commerce 13.48; 6. Kaitlyn Kalisek, Lone Oak 13.57.


200 — 1. Natalie Simmons, Leonard 26.23; 2. Claudia Ware, Leonard 27.93; 3. Bridget Watson, Leonard 28.28; 4. Jamie Taylor, Howe 28.30; 5. Toyana Harris, Commerce 28.75; 6. Amaya Rice, Whitewright 29.64.


400 — 1. Tamara Ellis, Farmersville 1:01.08; 2. Marissa Agee, Howe 1:03.49; 3. Sarah Anthraper, Commerce 1:04.06; 4. Emma Morgan, Van Alstyne 1:05.80; 5. Kenleigh Stevens, Leonard 1:07.75; 6. Rylee Cook, Lone Oak 1:11.33.


800 — 1. Jessi Bennett, Leonard 2:28.10; 2. Emma Morgan, Van Alstyne 2:31.66; 3. G’Daya Hall, Van Alstyne 2:32.55; 4. Casie McClure, Farmersville 2:35.17; 5. Kate Carson, Van Alstyne 2:35.29; 6. Hannah Mangrum, Whitewright 2:36.09.


1,600 — 1. Audrey Shaw Leonard 5:40.55; 2. Aubrie Rich, Farmersville 5:49.15; 3. Jenna Lienart Van Alstyne 5:54.70; 4. Kristian Sutherlan Howe 6:01.86; 5. Kayla Kenney, Farmersville 6:21.25; 6. Callie McGee Whitewright 6:25.01.


3,200 — 1. Audrey Shaw, Leonard 12:11.48; 2. Jenna Lienart, Van Alstyne 12:48.39; 3. Aubrie Rich, Farmersville 13:03.29; 4. Kayla Kenney, Farmersville 13:15.29; 5. Callie McGee, Whitewright 13:40.42; 6. Mara Hammond, Lone Oak 13:46.34.


100 Hurdles — 1. Sydney Ingram, Van Alstyne 15.93; 2. Remi Long, Leonard 16.79; 3. Mya Wilson, Commerce 17.20; 4. Mattie Martin, Howe 17.99; 5. Lindsey May, Farmersville 18.13; 6. Katy Ravsten, Farmersville 18.81.


300 Hurdles — 1. Sydney Ingram, Van Alstyne 48.53; 2. Bethany Masters, Howe 48.87; 3. Sara Fernandez, Van Alstyne 49.67; 4. Remi Long, Leonard 50.51; 5. Katy Ravsten, Farmersville 52.16; 6. Lindsey May, Farmersville Lane 1 52.17.


4oo Relay — 1. Leonard (Natalie Simmons,Claudia Ware, Kelcie Simmons, Bridget Watson) 48.18; 2. Farmersville 51.17; 3. Howe 52.37; 4. Whitewright 52.63; 5. Van Alstyne 53.31; 6. Lone Oak 53.82.


800 Relay — 1. Leonard (Claudia Ware, Jessi Bennett, Natalie Simmons, Bridget Watson) 1:45.24 20 2. Van Alstyne 1:50.52; 3. Commerce 1:51.90; 4. Farmersville 1:52.06; 5. Lone Oak 1:53.17; 6. Whitewright 1:54.00.


1,600 Relay — 1. Leonard (Kelcie Simmons, Remi Long, Kenleigh Stevens, Jessi Bennett) 4:08.21; 2. Howe 4:19.13; 3. Farmersville 4:20.84; 4. Van Alstyne 4:23.57; 5. Commerce 4:24.45; 6. Whitewright 4:48.45.


Long Jump — 1. Natalie Simmons, Leonard 17-9.25; 2. Kelcie Simmons, Leonard 17-0; 3. Sydney Ingram, Van Alstyne 16-10; 4. Tat Crosby, Commerce 16-1,75; 5. Imari Bell, Whitewright 15-10.75; 6. Toyana Harris, Commerce 15-8.


Shot Put — 1. Riley Reese, Van Alstyne 34-10; 2. Haley Lewis, Farmersville 33-3; 3. Kayle Chapman, Leonard 31-9; 4. Allie Wittkopf, Commerce 31-5; 5. Mary Hibbitts, Farmersville 30-11; 6. Megan Ravsten, Farmersville 30-11.


Discus — 1. Alyssa Hill, Van Alstyne 100-2; 2. Haley Lewis, Farmersville 92-8; 3. Jodi Cook, Van Alstyne 89-9; 4. Claudia Ware, Leonard 87-8; 5. Allie Wittkopf, Commerce 86-2; 6. Mary Hibbitts, Farmersville 81-6.


Triple Jump — 1. Natalie Simmons, Leonard 36-4; 2. Bethany Masters, Howe 34-1; 3. Remi Long, Leonard 31-7.5; 4. Mya Wilson, Commerce 31-4.5; 5. Hannah Mangrum, Whitewright 30-7; 6. Lexi Mounger, Lone Oak 29-9.


High Jump — 1. Kelcie Simmons, Leonard 5-0; 2. Ally Harvey, Howe 5-0; 3. Alyssa Davis, Leonard 4-10; 4. Tat Crosby, Commerce 4-10; 5. Sydney Ingram, Van Alstyne 4-10; 6. Remi Long, Leonard 4-8.


Pole Vault — 1. Alexis Morgan, Commerce 10-0; 2. Brooklyn Matthews, Commerce 9-0; 3. Bella Wall, Farmersville 8-6; 4. Sara Fernandez, Van Alstyne 8-0.


Boys


Team results


1. Van Alstyne 184


2. Commerce 131


3. Lone Oak 91


4. Whitewright 87


5. Farmersville 55


6. Howe 40


7. Leonard 30


Individual results


100 — 1. Jace Andrew, Whitewright 11.53; 2. Isaiah Nix, Lone Oak 11.58; 3. Rhett Gallagher, Van Alstyne 11.63; 4. Cade Courtney, Howe 11.67; 5. Isaiah Askew, Commerce 11.76; 6. Joseph Brennan, Howe 11.79;


200 — 1. Xavier Cox-Dunlap, Whitewright 23.20; 2. Isaiah Nix, Lone Oak 24.00; 3. Ty Cosper, Van Alstyne 24.04; 4. Rhett Gallagher, Van Alstyne 24.65; 5. Gareth Harp, Farmersville 24.99; 6. Jayden Harris, Commerce 25.59.


400 — 1. Sam Tormos, Van Alstyne 51.19; 2. Cam Montgomery, Van Alstyne 52.14; 3. Hunter Cheatham, Howe 53.59; 4. Shawn Parker, Farmersville 53.84; 5. Justin Keathly, Van Alstyne 55.74; 6. James Rau, Whitewright 56.79.


800 — 1. Caleb Young, Farmersville 2:06.48; 2. Miguel Zavala, Commerce 2:08.46; 3. Adrian Castillo, Farmersville 2:16.58; 4. Justin Keathly, Van Alstyne 2:20.12; 5. Tyrese Parker, Commerce 2:23.02; 6. Jake Fabaucher, Howe 2:24.39.


1,600 — 1. Miguel Zavala, Commerce 4:50.99; 2. Juan Arreguin, Commerce 5:00.02; 3. Bryce Sevarino, Van Alstyne 5:09.15; 4. Wesley Chavez, Commerce 5:23.45; 5. Adrian Castillo, Farmersville 5:42.88; 6. Payton Courtney, Whitewright 5:43.88.


3,200 — 1. Miguel Zavala, Commerce 10:30.80; 2. Bryce Sevarino, Van Alstyne 10:39.75; 3. Juan Arreguin, Commerce 11:21.91; 4. Wesley Chavez, Commerce 11:33.07; 5. Payton Courtney, Whitewright 5 12:25.34; 6. Logan Elvington, Howe 12:26.56.


110 Hurdles — 1. Dylan Porter, Van Alstyne 16.02; 2. George Hall, Van Alstyne 16.17; 3. Chase Clayton, Howe 16.29; 4. Octavius Thornton, Lone Oak 16.88; 5. Aaron Palacio, Van Alstyne 17.72; 6. Colton Thurman, Howe 18.26.


300 Hurdles — 1. George Hall, Van Alstyne 42.24; 2. Kobe Sheriff, Farmersville 43.49; 3. Wanya Robinson, Commerce 44.12; 4. Octavius Thornton, Lone Oak 44.31; 5. Dre Davis, Van Alstyne 44.70; 6. Dylan Porter, Van Alstyne 45.21.


400 Relay — 1. Whitewright (Jace Andrew, Seth Jackson, Dillon Cordell, Xavier Cox-Dunlap) 44.63; 2. Van Alstyne 44.66; 3. Commerce 45.51; 4. Farmersville 46.16; 5. Lone Oak 47.20.


800 Relay — 1. Commerce (Jacorrion Savage, Casey Shields, Jordan Miller, KD Williams) 1:33.21; 2. Lone Oak 1:33.95; 3. Van Alstyne 1:34.29; 4. Whitewright 1:34.68; 5. Howe 1:35.88; 6. Farmersville 1:44.98.


1,600 Relay — 1. Van Alstyne (George Hall, Cam Montgomery, Jake Carroll, Sam Tormos) 3:29.41; 2. Lone Oak 3:39.80; 3. Commerce 3:44.22; 4. Farmersville 3:48.37; 5. Howe 3:54.17; 6. Whitewright 3:55.51.


Long Jump — 1. Rhett Gallagher, Van Alstyne 20-8; 2. Jace Andrew Whitewright 20-7.5; 3. Isaiah Askew Commerce 19-10; 4. Ronnie Hart Leonard 19-9.75; 5. Isaiah Nix Lone Oak 19-8.75; 6. Ty Cosper, Van Alstyne 18-10.75.


Shot Put — 1. Byron Bolin, Leonard 49-8.5; 2. Seth Jackson, Whitewright 46-3.5; 3. Zane Madison, Van Alstyne 43-9; 4. Chandlar Craddock, Farmersville 40-9.5; 5. Cayson Miller, Van Alstyne 40-7.5; 6. Jamion Shaw, Commerce 40-5.


Discus — 1. Byron Bolin, Leonard 129-1; 2. Garrett Carpenter, Lone Oak 122-9; 3. Seth Jackson, Whitewright 121-6; 4. Ronnie Hart, Leonard 113-10; 5. John Cooper, Whitewright 105-4; 6. Robert Jones, Farmersville 96-9.


Triple Jump — 1. Jackson Rogers, Van Alstyne 41-8.5; 2. KD Williams, Commerce 41-4; 3. Rhett Gallagher, Van Alstyne 39-11; 4. George Boyd, Lone Oak 36-2; 5. Dylan Cordell, Whitewright 34-9; 6. David Henry, Lone Oak 34-1.5.


High Jump — 1. George Hall, Van Alstyne 6-3; 2. Casey Shields, Commerce 6-3; 3. Allen Holley, Lone Oak 6-2; 4. Ty Harvey, Howe 6-1; 5. Jonah Newton, Leonard 5-10; 6. Jeremiah Carpenter Commerce 5-10.


Pole Vault — 1. James Whitehead, Lone Oak 12-0; 2. Zimry Weatherspoon, Howe 12-0; 3. Trevor McCartney, Whitewright 11-6; 4. Austin Moore, Van Alstyne 11-6; 5. Korrighan Smith, Commerce 11-0; Jake Clayborn, Whitewright 10-6.