Mykel Anderson scored 14 points during Denison’s 78-55 loss against first-place Denton in District 5-5A action on Friday night at Denison.


D’Aundre Barker added 12 points, Boston Byerly chipped in seven points and Rustin Workman finished with six points for the Yellow Jackets (5-21, 0-8), who play at Denton Braswell on Tuesday night.


District 11-4A Anna 65, Celina 62


CELINA — Keamoni Mattocks made seven 3-pointers and scored 24 of of his 36 points in the second half as first-place Anna edged Celina.


Elijah Smith added 12 points and Lawrence Goade chipped in six points for Anna (20-7, 4-1).


Karson Stastny scored 32 points and Hayden Hollin added 16 points for Celina.


District 9-3A Whitesboro 46, Gunter 40


GUNTER — Brenden Wilson scored 18 points as Whitesboro gained sole possession of third place.


Cody Robinson and Scout Sanders each added nine points, Preston Johnson grabbed 14 rebounds and Jonathan Hamon finished with nine rebounds for Whitesboro (14-13, 5-3).


Tyler Scott, Brandyn Brewer and Logan Nelson all scored eight points to lead Gunter, which fell into a fourth-place tie with Pottsboro.


Pottsboro 59, Pilot Point 48


POTTSBORO — Ross Hendrix scored 15 points as Pottsboro moved into a tie for fourth place after beating second-place Pilot Point.


Hendrix and Jaxon Recer, who finished with 11 points, each made three 3-pointers in the middle two quarters to lead the Cardinals’ rally from an early double-digit deficit and Trey McCullough added eight points for Pottsboro (15-9, 4-4), which has the district bye before playing at Gunter on Friday.


Quincy Kemp scored 15 points and Dylan Pitts added 10 points for Pilot Point (17-7, 5-2).


District 10-3A Whitewright 80, Howe 46


HOWE — Desmond McNiel hit seven 3-pointers and scored 37 points as Whitewright defeated Howe.


Dylan Pitt added 18 points and Blake Bottoms finished with nine points for Whitewright, which hosts Leonard on Tuesday night. Those two teams and Lone Oak are tied for third place.


Brandon Wall scored 15 points, Elijah Campbell added 13 points and Ty Harvey chipped in 11 points for Howe.


Van Alstyne 54, Farmersville 50


VAN ALSTYNE — Michael Hensley scored 16 points as second-place Van Alstyne held off Farmersville.


Tyler Sperry added 15 points and Noah Boling chipped in nine points for Van Alstyne (17-9, 7-1).


District 12-2A Lindsay 48, Sam Rayburn 43


LINDSAY — Riley Hall scored 12 points in Sam Rayburn’s district loss against first-place Lindsay.


Coleman McCraw and Dax Stewart each finished with 10 points for Sam Rayburn (16-9, 3-2), which fell into a second-place tie with Tom Bean.


Tom Bean 84, Collinsville 51


TOM BEAN — Noah Boyd had 28 points, six rebounds, five assists and three steals as Tom Bean topped Collinsville.


Tyler Goff added 22 points, 18 rebounds and four steals, Carter Khoury scored 10 points and Blakeston Jones finished with seven points and eight rebounds for Tom Bean (16-8, 3-2), which moved into a second-place tie with Sam Rayburn.


District 22-A Dodd City 39, Tioga 38


TIOGA — Zach Kennon scored 10 points as Dodd City defeated Tioga.


Jaden Stevens added 10 points for Dodd City.


Josiah DeLeon had 18 points and 16 rebounds for Tioga.


TAPPS District 2-2A TCS d. Cambridge, forfeit


The first-place Texoma Christian Eagles clinched a playoff spot after Dallas Cambridge forfeited their district game at TCS on Friday night.


Texoma Christian (23-1, 8-0) plays at Muenster Sacred Heart on Tuesday night.