Blaise Bentsen had eight points and 10 rebounds as first-place Texoma Christian defeated Dallas Fairhill, 61-24, in TAPPS District 2-2A action on Friday night.


Jordan Kroeker scored eight points, Marlen Williams added seven points, Tex Monk chipped in six points and five rebounds and Brennan Robinson totaled six points and three steals for Texoma Christian (22-1, 7-0), which has the district bye on Tuesday before hosting Dallas Cambridge on Friday.


District 11-4A Anna 59, Melissa 53


ANNA — Keamoni Mattocks scored 21 points as Anna defeated Melissa.


Elijah Smith added 15 points and Lawrence Goade chipped in seven points for Anna (18-7, 2-1).


Tre Homer scored 19 points, Matt Holloway added 10 points and Kaedric Cobbs chipped in eight points for Melissa.


District 9-3A Pottsboro 88, Callisburg 38


POTTSBORO — Ethyn Snider and Daniel Arnold each scored 14 points as Pottsboro defeated Callisburg.


Kai Barr added 11 points, Ty Bates chipped in nine points and Trey McCullough finished with eight points for Pottsboro (14-8, 3-3), which starts the second half of district plat at Whitesboro on Tuesday. Those two teams and Gunter are tied for third place.


Tyler Mertz scored 12 points and Casey McLeaster added seven points for Callisburg.


Ponder 89, Gunter 42


GUNTER — Logan Nelson scored 13 points during Gunter’s district loss against first-place Ponder.


Zander Turner added eight points and Nick Gonzalez chipped in six points for Gunter, which starts the second half on Tuesday in a tie with Whitesboro and Pottsboro for third place.


District 10-3A Van Alstyne 61, Lone Oak 44


VAN ALSTYNE — Noah Boling made nine 3-pointers, seven in the second-half, and finished with 32 points as second-place Van Alstyne topped Lone Oak.


Michael Hensley added 15 points and Landon Pardee chipped in six points for Van Alstyne (15-9, 5-1), which visits third-place Whitewright on Tuesday.


Whitewright 78, Farmersville 47


FARMERSVILLE — Desmond McNiel had 23 points, 11 rebounds and eight assists as Whitewright defeated Farmersville.


Seth Jackson added 17 points and nine rebounds, Dylan Pitt totaled 15 points and Will Stephens scored 11 points for Whitewright (10-12, 3-3), which hosts Van Alstyne on Tuesday night.


Commerce 81, Howe 62


HOWE — Ty Harvey had 30 points and 14 rebounds in Howe’s district loss against first-place Commerce.


Elijah Campbell added 10 points while Brent Masters and Brandon Wall each finished with nine points for Howe.


District 12-2A Lindsay 69, Tom Bean 64


LINDSAY — Noah Boyd had 20 points, five steals, four assists and three rebounds in Tom Bean’s district loss against Lindsay.


Keoni Puana scored 13 points, Tyler Goff added 12 points and eight rebounds and Blakeston Jones finished with 10 points for Tom Bean (15-7, 2-1).


District 13-2A Blue Ridge 60, Honey Grove 33


BLUE RIDGE — Harrison Martin had 25 points as Blue Ridge defeated Honey Grove.


Garrett Jones added 17 points for Blue Ridge, which is now tied with Wolfe City and Bland for second place.


T.K. Williams scored 12 points while Devin Fulbright and Trel Pruitt each chipped in six points apiece for Honey Grove (5-14, 0-3), which hosts Trenton on Tuesday night.


District 22-A Ector 64, Dodd City 55, OT


ECTOR — Andrew Groneck scored 14 points as Ector outlasted Dodd City for an overtime victory.


Ethan Norwood added 12 points and Austin Earl chipped in 11 points for Ector (13-10, 2-0).


Dylan Knight finished with 18 points and Jaden Stevens scored 16 points for Dodd City.