Results from Tuesday’s dual swimming meet between Sherman and Denison at Austin College: (Note: All distances are in yards.)

Results from Tuesday’s dual swimming meet between Sherman and Denison at Austin College: (Note: All distances are in yards.)


Girls


Team scores


1. Sherman 82


2. Denison 69


Event results


200 Medley Relay — 1. Denison A, 2:15.75 (Haskett, Ariel; Morgan, Haeliegh; Fryar, Tori; Hayes, Martha); 2. Sherman A, 2:20.86 (Segich, Nicole; Acobyan, Ana; Orellana, Vanessa; Pressley, Rebecca).


200 Free — 1. Denison, Hayes, Martha, 2:18.72; 2. Sherman, Lee, Zoe, 2:45.42; 3. Sherman, Bass, Chelsey, 3:03.31; 4. Denison, Boldra, Kielee, 3:13.63; 5. Sherman, Shumate, Sam, 3:14.17.


200 IM — 1. Sherman, Bollin, Taylor, 2:56.60; 2. Sherman, Segich, Nicole, 2:58.69; 3. Denison, Haskett, Ariel, 3:15.48.


50 Free — 1. Sherman, Orellana, Vanessa, 30.94; 2. Sherman, Shelton, Virginia, 33.86; 3. Denison, Norris, Rayni, 36.34; 4. Denison, Fields, Hunter, 39.15; 5. Sherman, Mendoza, Gaby, 42.79.


100 Fly — 1. Denison, Fryar, Tori, 1:05.18; 2. Sherman, Bollin, Taylor, 1:30.46; 3. Sherman, Segich, Nicole, 1:35.87.


100 Free — 1. Denison, Hayes, Martha, 1:02.95; 2. Sherman, Shelton, Virginia, 1:17.84; 3. Denison, Norris, Rayni, 1:18.05; 4. Sherman, Acobyan, Ana, 1:23.00.


500 Free — 1. Denison, Fryar, Tori, 5:14.63; 2. Sherman, Lee, Zoe, 7:27.07.


200 Free Relay — 1. Sherman A, 2:06.60 (Pressley, Rebecca; Orellana, Vanessa; Bollin, Taylor; Segich, Nicole); 2. Sherman B, 2:31.28 (Shumate, Sam; Bass, Chelsey; Mendoza, Gaby; Lee, Zoe).


100 Back — 1. Denison, Haskett, Ariel, 1:24.86; 2. Sherman, Pressley, Rebecca, 1:26.85; 3. Sherman, Shumate, Sam, 1:37.19; 4. Denison, Fields, Hunter, 1:45.50.


100 Breast — 1. Denison, Morgan, Haeliegh, 1:26.91; 2. Sherman, Orellana, Vanessa, 1:31.93; 3. Sherman, Acobyan, Ana, 1:38.25; 4. Denison, Boldra, Kielee, 1:41.28.


400 Free Relay — 1. Denison A, 4:35.29 (Fryar, Tori; Norris, Rayni; Haskett, Ariel; Hayes, Martha); 2. Sherman A, 5:14.35 (Pressley, Rebecca; Lee, Zoe; Acobyan, Ana; Bollin, Taylor); 3. Sherman B, 5:46.60 (Bass, Chelsey; Shumate, Sam; Mendoza, Gaby; Shelton, Virginia).


Boys


Team scores


1. Sherman 108


2. Denison 20


Event results


200 Medley Relay — 1. Sherman A, 2:00.45 (Bohnet, Sean; Couch, Jerrid; Suarez, Rafael; Dick, Jordan).


200 Free — 1. Sherman, Mancill, Jake, 2:32.49; 2. Sherman, Lash, Isaac, 3:02.61; 3. Sherman, Keel, Matthew, 3:15.61.


200 IM — 1. Sherman, Couch, Jerrid, 2:39.13; 2. Sherman, Dick, Jordan, 2:45.20.


50 Free — 1. Denison, Nimcharoenwan, Kannisorn, 27.25; 2. Sherman, Miller, Cahl, 27.35; 3. Sherman, Howard, Patrick, 29.06; 4. Denison, Henne, Landon, 29.21; 5. Sherman, Fernandez, Alex, 31.66.


100 Fly — 1. Denison, Looney, Davis, 58.06; 2. Sherman, Miller, Cahl, 1:23.73.


100 Free — 1. Denison, Looney, Davis, 53.22; 2. Sherman, Suarez, Rafael, 53.61; 3. Sherman, Bohnet, Sean, 55.98; 4. Sherman, Dick, Jordan, 58.26.


500 Free — 1. Sherman, Mancill, Jake, 6:56.86; 2. Sherman, Keel, Matthew, 9:04.50.


200 Free Relay — 1. Sherman A, 1:46.08 (Suarez, Rafael; Bohnet, Sean; Mancill, Jake; Dick, Jordan); 2. Sherman B, 2 2:00.54 (Miller, Cahl; Howard, Patrick; Lash, Isaac; Couch, Jerrid).


100 Back — 1. Sherman, Suarez, Rafael, 1:08.51; 2. Sherman, Fernandez, Alex, 1:45.78; 3. Sherman, Lash, Isaac, 1:46.16.


100 Breast — 1. Sherman, Bohnet, Sean, 1:17.75; 2. Sherman, Couch, Jerrid, 1:24.01; 3. Sherman, Howard, Patrick, 1:30.13.


400 Free Relay — 1. Sherman A, 4:44.14 (Miller, Cahl; Mancill, Jake; Lash, Isaac; Howard, Patrick).