PROSPER — Mason Riggins had 16 points and 10 rebounds, and Dane Robinson added 14 points and six assists as Whitewright defeated Gunter, 47-35, in Class 2A Region II bi-district match-up on Tuesday night.

PROSPER — Mason Riggins had 16 points and 10 rebounds, and Dane Robinson added 14 points and six assists as Whitewright defeated Gunter, 47-35, in Class 2A Region II bi-district match-up on Tuesday night.


Whitewright (21-9) will play either Whitney or Millsap this weekend in the area round.


T.J. Smith had 10 points to lead Gunter, which wrapped up its season at 11-13. Tyson Scott added nine points.


Whitesboro 63, Pilot Point 41


ANNA — Ryan Schuessler scored 15 points as Whitesboro defeated Pilot Point in a bi-district contest on Tuesday night.


Hayden Nikirk added 14 points, Stephenn Hamon chipped in nine points and Collin Kilcrease chipped in eight points for Whitesboro (27-3), which will face Peaster in the area round later this week.


Stephen Richter had 13 points and Josh Wardle added 15 points for Pilot Point (15-16).


Van Alstyne 64, Tom Bean 46


PROSPER — Zach Davis had 16 points, seven rebounds and four assists as Van Alstyne defeated Tom Bean in bi-district action on Tuesday night.


Jared McMakin added 13 points and seven rebounds, Isaiah Boling chipped in 13 points and three assists and Colin McCaskill scored eight points for Van Alstyne, which will face Ponder in the area round later this week.


Logan LeDane had 12 points, Tanner Ellis chipped in 10 points and Hunter Book totaled seven points for Tom Bean (18-10).


Class 1A-I Reg. II Blue Ridge 53, Avery 34


PARIS — Thomas Weatherford scored 15 points as Blue Ridge pulled away for a bi-district victory against Avery at Paris Chisum on Tuesday night.


Travis Jones chipped in 14 points, Brevin Wiggins added 10 points and Harrison Martin and Ty Agan finished with six points apiece for Blue Ridge (21-6), which will face Dallas Gateway in an area round contest at 7 p.m. on Friday at North Forney.


Collinsville 75, Itasca 49


FORT WORTH — The Pirates opened the playoffs with a bi-district victory against Itasca on Tuesday night.


Collinsville (16-7) will face North Hopkins in the area round later this week.


Class 3A Region II Wilmer-Hutchins 54, Melissa 43


FRISCO — Joe Ragon scored 13 points for Melissa but Wilmer-Hutchins defeated the Cardinals in a bi-district game at Frisco Lone Star on Tuesday night.


Will Gray added eight points while Karson Munson and Tyler West chipped in seven points apiece for Melissa.


Dallas Roosevelt 53, Bonham 30


LUCAS — Dra Smith scored 12 points for Bonham but Dallas Roosevelt defeated the Warriors in a bi-district game at Lovejoy on Tuesday night.


Greg Moses added eight points and Caleb Ukpe chipped in seven points for Bonham (18-10), which trailed by just six points going to the fourth quarter.


Dallas Madison 82, Anna 35


GARLAND — Adruin Harrison scored eight points for Anna during a bi-district loss against Dallas Madison on Tuesday night.


Keamoni Mattocks and Alex Scheidt finished with six points apiece and Dylan Duncan added five points for Anna (18-15).


TAPPS Class 2A Dallas Lakehill 65, Texoma Christian 51


DALLAS — Harold Johnson scored 24 points for Texoma Christian but Dallas Lakehill defeated the Eagles in a bi-district match-up on Tuesday night.


Blake Burley and Tate Truly added eight points apiece and Carter Haney chipped in six points for Texoma Christian (14-12).