The All-Texomaland Baseball team for 2014:

The All-Texomaland Baseball team for 2014:


Co-Players of the Year — Garrett Fulenchek, Sr., Howe; Bailey Burks, Sr., Trenton.


Coach of the Year — Scott Ritchey, S&S.


First Team


First Base


Casey Welch, Jr., S&S


❖ Helped lead S&S to first playoff appearance in 30 years.


❖ Had a .491 batting average with nine doubles and 16 RBI.


Second Base


Ben Fisher, Sr., Gunter


❖ Was a first-team all-district selection in 12-2A.


❖ Had a .431 batting average with 35 RBI and 31 runs.


Third Base


Case Rolen, Sr., Sherman


❖ Was a first-team all-district selection in District 13-4A.


❖ Hit .306 with 25 RBI; Also was 8-1 with 1.70 ERA, 81 strikeouts in 61.2 innings.


Shortstop


Billy Pilkinton, Sr., Trenton


❖ Was a first-team all-district selection in District 16-A.


❖ Hit .453 with 10 doubles, 28 RBI, 48 runs and 39 stolen bases.


Infielder


Hayden Nikirk, Jr., Whitesboro


❖ Was the Co-Utility Player of the Year in 11-2A.


❖ Hit .467 with 10 doubles, 28 runs, 25 RBI and 13 steals. Also won two games, saved three.


Catcher


Will Olson, Sr., Sherman


❖ Was the Defensive MVP in District 13-4A.


❖ Hit .401 with a .549 on-base percentage, 11 doubles, 21 RBI and 23 walks.


❖ UT-Arlington signee helped lead the Bearcats to bi-district appearance.


Outfield


Randle Nix, Sr., Howe


❖ Was a first-team all-district selection in 11-2A.


❖ Had a .370 batting average with 20 steals and 41 runs scored.


Outfield


Cade Cruce, Sr., Melissa


❖ Picked as the Most Valuable Player in 12-3A.


❖ Hit .423 with 13 doubles, five homers and 25 RBI. Also won 7 games.


Outfield


Ty McKinney, Sr., Leonard


❖ 12-2A all-district first-teamer had a 1.63 ERA and 69 strikeouts.


❖ Hit .352 with 20 runs, 14 RBI and eight walks.


Utility


Kendall Kennedy, Jr., Bonham


❖ Named Co-Pitcher of the Year in 12-3A.


❖ Had 5 wins and two saves. Struck out 71. Also hit .328 with 13 RBI and 18 runs.


Designated Hitter


Ryan Johnson, Sr., Pottsboro


❖ Chosen as a first-team all-district infielder in District 11-2A.


❖ Had a .404 batting average with 19 walks and 12 doubles for district runner-up Cardinals.


Pitcher


Will Jones, Soph.,


Van Alstyne


❖ 12-2A all-district first-teamer finished with 52 strikeouts and had an earned run average of 1.32.


❖ Also hit .343 for the playoff-bound and third-place Panthers.


Second Team


Catchers


Cody Lambright, Sr., Trenton


C.J. Tyler, Sr., Melissa


Pitchers


Tyler West, Sr., Melissa


Garrett Puyear, Sr., Trenton


Reagan MacDonald, Jr., Gunter


Infielders


Quinton Harris, Jr., Howe


Zach Torres, Sr., Melissa


Rhett Taylor, Sr., Gunter


Thomas Weatherford, Sr., Blue Ridge


Outfielders


Landon Stevens, Jr., Pottsboro


Collin Kilcrease, Sr., Whitesboro


Malik Gaffney, Sr., Wolfe City


Kearon Redmon, Jr., Van Alstyne


Honorable mention


Catchers


Matt Farrell, Sr., S&S


Shane Gerths, Soph., Celina


Pitchers


Jordan Quintana, Soph., Bonham


Houston Holland, Soph., Blue Ridge


Tanner Davis, Sr., Celina


Infielders


Will Menta, Sr., Denison


David Bedgood, Fr., Sherman


Ryan Nixon, Soph., Leonard


Hunter Vaught, Jr., Dodd City


Outfielders


Clay Stubblefield, Sr., Denison


Anthony Vulpitta, Jr., Gunter


Justin Ward, Soph., Whitewright


Lane Hardy, Soph., Dodd City