The Austin College coaches and team members honored more than 50 student-athletes, including the Austin College male and female athletes of the year, in its annual Athletics Convocation in Sid Richardson Gymnasium on the Austin College campus.


By virtue of head coaches’ selections, senior soccer player Thomas Quick of Austin and junior basketball player Bryce Frank of Granbury were selected as the Pete Cawthon Male Athlete and Gene Day Female Athlete of the Year, respectively. This is the second consecutive year that Frank has been named the Gene Day recipient.


Women’s tennis player Melody Duong of League City and men’s basketball player Justice Mercadel of Little Elm were named the female and male Tim Jubela Award winners as the most outstanding freshmen student-athletes. Duong was the Southern Collegiate Athletic Conference Newcomer of the Year while Mercadel was an All-Conference selection and ranked among the SCAC leaders in scoring and steals.


Quick was an All-West Region selection and the runner-up for SCAC Offensive Player of the Year, in addition to being named first team All-Conference. The forward finished second in the conference with 11 goals scored, and added five assists on the year.


Frank was named the SCAC Player of the Year, in addition to being named an All-America selection by both the WBCA and D3Hoops.com. She finished second in the conference in scoring and paced the SCAC in rebounding and field goal percentage while leading the ‘Roos to their second conference regular season championship in the last three years.


All four student-athletes were selected by their teammates as the most valuable players on their respective teams.


Team Awards (selected by team members)


Baseball – Cecil Grigg Award (most outstanding baseball player) – Brett Taff


Baseball – Newcomer of the Year – Ryan Culp


Men’s Basketball – Hustle Award – Kameron Hill


Men’s Basketball – Pat E. Hooks Award (most outstanding basketball player) – Justice Mercadel


Women’s Basketball – Brittany Simpson Award – Ann Savage


Women’s Basketball – Pat E. Hooks Award (most outstanding basketball player) – Bryce Frank


Men’s Cross Country – Ron Munden Award (most outstanding runner) – Johnny Biffar


Men’s Cross Country – Most Improved – Burhan Biviji


Men’s Distance Track – Ron Munden Award (most outstanding runner) – Chris Biffar


Men’s Distance Track – Most Improved – Burhan Biviji


Women’s Cross Country – Ron Munden Award (most outstanding runner) – Eden Llamas


Women’s Cross Country – Most Improved – Hannah Richards


Women’s Distance Track – Ron Munden Award (most outstanding runner) – Hannah Richards


Women’s Distance Track – Most Improved – Alex Quinn


Football – William B. Traylor Award (for hard work and dedication) – Shane Brooks


Football – Gene “Duke” Babb Award (most outstanding football player) – Kyle Mucerino


Men’s Soccer – Clayton Hustle Award – Ben Sloan


Men’s Soccer – Most Outstanding Player – Thomas Quick


Women’s Soccer – Carole Lomangino Award – Erin Eckart


Women’s Soccer – Hustle Award – Kyli Scott


Men’s Swimming – Hannah Award (most outstanding swimmer) – Chris Brown


Men’s Swimming – Most Improved – Jason Chen


Women’s Swimming – Hannah Award (most outstanding swimmer) – Sophie Garriga


Women’s Swimming – Most Improved – Matea Stanisic


Men’s Tennis – Carroll Pickett Award (most outstanding tennis player) – Erik Meendsen


Men’s Tennis – Newcomer of the Year – Andres Padilla


Women’s Tennis – Carroll Pickett Award (most outstanding tennis player) – Grace Ortiz


Women’s Tennis – Newcomer of the Year – Diana Carvajalino


Volleyball – Most Outstanding Player – Rebekah Bowden


Volleyball – Team Impact – Madi McVay


Athletic Training – Most Improved – Ricardo Garza


Athletic Training – Most Outstanding – Jajah Nichols-Trench


Cheerleading – Most Outstanding – D’ara Starkes


Departmental Awards (selected by head coaches)


Gene Day Award – Most outstanding female athlete – Bryce Frank, basketball


Pete Cawthon – Most outstanding male athlete – Thomas Quick, soccer


Tim Jubela – Most outstanding female freshman athlete – Melody Duong, tennis


Tim Jubela – Most outstanding male freshman athlete – Justice Mercadel, basketball


Robert T. Mason – Sportsmanship Award – Josh Garrett, basketball


Robert T. Mason – Sportsmanship Award – Eden Llamas, cross country/distance track


Slats McCord – Senior Perseverance and Improvement – Drew Bicknell, football


Slats McCord – Senior Perseverance and Improvement – Meghan Lewis, basketball


Bo Miller – Outstanding Achievement in Academics and Athletics – Cesar Ruiz, football


Bo Miller - Outstanding Achievement in Academics and Athletics – Alex Quinn, cross country/distance track


Sig Lawson – Dedication and Commitment to Austin College Athletics – Drew Bicknell, football; Josh Quinn, basketball; Josh Jones, soccer; Chase Almaguer, baseball; Eric Brown, swimming; Josh Granberry, tennis; Jimmy Ding, cross country; Johnny Biffar, distance track


Sig Lawson – Dedication and Commitment to Austin College Athletics – Katie Ingle, volleyball; Lauren Mara and Beth Massey, softball; Reagan Chiaverini, basketball; Hassie Wortham, soccer; Mandi Sarembock, swimming; Alex Quinn, cross country; Tori Dodd, distance track; Brenna McCown, tennis


T. Ellis Lockhart Spirit – Most Supportive Faculty/Staff Member – Dr. Huy Nguyen


Dr. Jack Pierce Academic Excellence Award – Highest Team GPA – Women’s Tennis