ANNA — Bobby Houston was 2-for-3 and drove in four runs and scored twice as Melissa won Game 2, 12-0, to sweep a Class 4A Region II bi-district series against Caddo Mills on Saturday afternoon.


Melissa (24-9) will face Sanger in the area round this week.


Isaiah Segovia drove in four runs, Krisjon Segleski allowed two hits with five strikeouts and two walks, Adam Davis was 2-for-4 with a double, drove in a run and scored, Tyler Womack doubled and scored twice, Brady Morrison walked three times and scored and Sean Turnage was 2-for-4 and scored for the Cardinals.


Game 2


Crandall 5, Anna 1


WYLIE — Zach Howard doubled and drove in a run for Anna but Crandall earned a Game 2 victory to sweep the Coyotes in a Class 4A Region II bi-district series at Wylie on Friday night.


Rawley Hector doubled and scored, Tate Stroup and Colton Brown each singled and Jacob Williams and Jacob Odom walked for Anna (17-12).


Class 3A Region II


Game 2


Van Alstyne 9, Pilot Point 2


PONDER — Chase Wilson was 3-for-4 with a double, drove in a run and scored twice as Van Alstyne swept Pilot Point with a victory in Game 2 on Saturday afternoon.


Van Alstyne (16-6) will face Grand Saline in the area round this week. Game 1 of the series will be at 7 p.m. on Friday at Allen with Games 2 and 3 at 2 p.m. on Saturday at Emory Rains.


Vance Watkins was 2-for-3 with two RBI and scored, Rhett Gallagher was 2-for-3, drove in a run and scored twice and Scott Taylor was 2-for-3 with a triple, drove in a run and scored for the Panthers.


Caden Koerbacker was 2-for-2 and scored, Conner Lynch walked and drove in a run and Bryson Griffin singled and scored for Pilot Point (6-21).


Game 2


Gunter 5, Leonard 4


MELISSA — Bryson Rigsby was 2-for-3, walked and scored as Gunter defeated Leonard in Game 2 to sweep a Class 3A Region II bi-district series on Friday night.


Gunter will face Sunnyvale in the area round this week.


Zander Turner doubled and scored, Logan Nelson singled and scored and Matt Hunter singled, walked twice and scored for Gunter.


Michael Shulze was 2-for-2 with a double, drove in a run and scored, Dalton Tonubbee singled and drove in a run and Mason Rhone singled, walked twice and scored for Leonard (11-12).


Game 2


Whitesboro 8, Howe 2


ANNA — Cody Wolf was 2-for-3 with a double, two RBI and scored as Whitesboro swept a Class 3A Region II bi-district series with a Game 2 victory against Howe on Friday night.


Whitesboro (18-3) will face Edgewood in the area round this week.


Scout Sanders was 3-for-4, drove in a run and scored twice, Kade Brewer was 2-for-3 and scored, Brooks Barker tripled, drove in two runs and scored, Weston Hickman singled and scored twice and Luke Langford didn’t allow an earned run on three hits with four strikeouts and a walk for the Bearcats.


Kyler Anderson tripled and drove in two runs, Dyson Dillard and Peyton Reagan singled and Chase Barnett and Layton Elvington scored for Howe (12-9).


Class 2A Region II


Celeste 10, Honey Grove 0 (5)


PONDER — The Honey Grove Warriors were eliminated from the playoffs with a run-rule loss against Celeste in a Class 2A Region II bi-district match-up on Friday night.


Celeste will face Archer City in the area round this week.


Class 1A Region II


Dodd City 3, Ector 2


ERA — Brayden Vaught was 3-for-3 and drove in a run as Dodd City edged Ector in a Class 1A Region II bi-district match-up on Friday night.


Dodd City (9-10) will face Tioga in the region quarterfinals this week.


Kason Carson was 2-for-3 and scored, Caleb Brian drove in a run and scored and Clayton Dockery did not allow an earned run, scattered six hits and a walk and struck out six for the Hornets.